33 مهارت مدیریت روابط

33 مهارت مدیریت روابط

مهارت مدیریت روابط برای ارتقای سطح کار و تجارت چه صاحب یک شرکت بزرگ با صدها کارمند باشید، چه تجارت کوچکی داشته باشید که همه مشتریانتان را به اسم بشناسید، مهارتهای مدیریت روابط همیشه شما را از رقبایتان جدا کرده و کمکتان میکند مشتریانتان را حفظ کنید. مجموعه کیهان مشاور شما را به خواندن ادامه مطلب دعوت می کند.

33 مهارت مدیریت روابط

اینجا به 33 مهارت اشاره میکنیم که کمکتان میکند با این مهارتها آشنا شده و در آنها استاد شوید.

 

1- آگاهی از نیاز مشتریها

فقط در شرایطی خواهید توانست مشتری را به سمت خودتان جذب کرده و او را متقاعد به کار کردن با خودتان کنید که از نیازهای او خبر داشته باشید.

2- دانستن اولویتهای صنعتی که در آن کار میکنید

بخش مهمی از نشان دادن ارزش به مخاطبین و ایجاد روابط است . یکی از بهترین راهها برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد بازار هدف، تحقیق از مشتریان کنونی درمورد نیازها و خواسته هایشان است. اینکار را میتوانید با نظرسنجیهای آنلاین و مصاحبه ها انجام دهید .

3- مهارتهای بازاریابی مستقیم

بسیاری تجارتها به دقت میزان پولی که صرف به دست آوردن مشتری میکنند را کنترل میکنند ولی مراقب زمانی که برای اینکار صرف میکنند نیستند. وقت شما باارزش است و اینکه بتوانید ارزش وقتتان را محاسبه کنید، مدیریت روابطتان را بسیار ساده تر میکند . اصول بازاریابی مستقیم, از هزینه وقتتان تا ارتقای میزان فروشتان را یاد بگیرید و خواهید دید چقدر راحتتر میتوانید با مشتریهای جدید روابط کاری شکل دهید و ارتباط با مشتریهای قبلیتان را حفظ کنید .زمان نوعی سرمایه است و توجه به آن باعث میشود محاسبه بازده سرمایه تان آسانتر شود.

4- توانایی ارتباط با مشتریان جدید

دستیابی به مخاطبین جدید و تبدیل کردن آنها به مشتری کار ساده ای نیست. حتی تواناترین فروشنده ها هم وقتی مخاطب علاقه چندانی به کار کردن با شرکت آنها نشان نمیدهد، دچار اضطراب و ترس میشوند . یکی از مهمترین مهارتهای مدیریت روابط توانایی کنار آمدن با غریبه ها است. از تماسهای بی هدف تا کسانیکه در نمایشگاهها و رویدادها با آنها روبه رو میشوید، مهارت گفتگو و اقناع )حرف زدن با مشتری و قانع کردن او( مدیریت روابط شما را ساده تر میکند .

5- جاه طلبی و انگیزه

رفتار جاه طبانه و پرانگیزه برای موفقیت هر تجارتی الزامی است. افرادیکه تمایل دارند به مشتریان جدید دست پیدا کنند و بفهمند نیازهای مشتریان کنونی شان چیست، همیشه از رقبای خود جلو میافتند .جاه طلبی در فروش و خدمات مشتری اصلاً چیز بدی نیست. درواقع، در عصر خدمات مشتری اتوماتیک و آنلاین، بسیاری از مشتریهای شما خیلی دوست دارند بتوانند با نماینده هایی دلسوز از شرکت شما حرف بزنند .با داشتن گرایش و رفتار پرانگیزه و جاه طلبانه هیچوقت برای ارتباط برقرار کردن با مشتریها و کشف نیازهایشان مشکل نخواهید داشت .

6- دانش فروش

پیدا کردن اولین مشتری همیشه سختتر از پیدا کردن مشتری دوم است. بسیاری کسب و کارهای کوچک به این دلیل در مدیریت روابط مشکل دارند که نمیتوانند برای رشد مستمر مشتری جدید پیدا کنند .یکی از مهمترین مهارتهای مدیریت روابط توانایی پیدا کردن مشتریهای جدید در عین حفظ مشتریهای سابق است . ساده ترین راه برای انجام این کار این است که یک بخش فروش اتوماتیک و سیستمیک داشته باشید .

7- مهارتهای تفکر استراتژیک

وقتی با کمتر از ۴۱۱ مشتری سروکار داشته باشید، شاید بتوانید آنها را بدون هیچ استراتژی مدیریت کنید. ولی وقتی با هزارها مشتری روبه رو هستید، ضروری است که برای روابطتان استراتژی خاص داشته باشید . هرچقدر هم که مهارتهای خدمات مشتریتان خوب و قابل قبول باشد، نخواهید توانست بدون یک استراتژی مشخص روابطتان را مدیریت کنید. استراتژیهای روابط، از راهکارهای مشکلات متداول گرفته تا اصول و قواعد ساده، اهمیت بسیار زیادی در کار و تجارت دارند .

8- دانش نرم افزار CRM

مدیریت هزاران مشتری اصلاً کار ساده ای نیست. با استفاده از نرم افزار جدید مدیریت روابط مشتری (CRM) میتوانید گزارشی از روابط با مشتریهای خود را ثبت کنید . یادگیری نحوه کارکرد بهترین نرم افزارها و برنامه های CRM فواید زیادی برای حفظ روابطتان بین شرکتها و سازمانهای مختلف خواهد داشت. همچنین کمکتان میکند روابط جدیدی شکل دهید .

9- فکر کردن به تصویر بزرگ

خدمات مشتریان و مدیریت روابط فقط در علاقه مند نگه داشتن مشتریها به تجارتتان نیست. بلکه ایجاد روابطی است که به تجارتتان این امکان را میدهد در کنار مشتریها رشد کند . به این دلیل، خیلی مهم است که دانش کافی درمورد تصویر بزرگ داشته باشید, اینکه تجارت شما چطور با زندگی و نیازهای انسانها مرتبط میشود. تجارت شما چه فوایدی برای مردم دارد و چرا مشتریها به جای رقیبانتان باید به شما رجوع کنند؟

مدیریت روابط به طرق مختلف یعنی تبدیل تجارتتان به بهترین انتخاب بازار. یاد بگیرید که چطور تجارتتان را بالاترین سطح در آن صنعت ارتقا داده و به محبوب ترین برند مشتریها تبدیل کنید. رفتار دوستانه وقتی با شرکتها و کمپانی های دیگر کار میکنید، با یک شرکت سروکار ندارید، بلکه با افراد تشکیل دهنده این شرکتها مواجه اید. اینکه بتوانید درعین حفظ رفتار حرفه ای، دوستانه برخورد کنید، رمز کار مدیران موفق است. سعی کنید در برخورد با مشتریان اصلیتان بین اهمیت حرفه ای بودن و فواید رفتار دوستانه تعادل ایجاد کنید. در بسیاری صنایع , به ویژه IT ,رفتارهای کمتر رسمی رمز موفقیت در ایجاد روابط است.

10- مهارتهای تحقیقی عالی

از پیدا کردن آدرس ایمیل کسی تا پیدا کردن خبرنگارها و روزنامه نگارانی که درمورد محصولاتتان بنویسند، اینکه بتوانید درمورد مخاطبین تان تحقیق کنید و بفهمید چطور باید با آنها ارتباط برقرار کنید، برای ایجاد روابط کاری الزامی است. یکی از بهترین راهها برای تحقیق درمورد آدمها، جستجوی بیرونی است. با داشتن یک دستیار بصری در تیم کاریتان میتوانید در عین تمرکز بر برنامه کاری روزانه تان، مشتریان جدید را کشف کرده و یاد بگیرید چطور با آنها ارتباط برقرار کنید. همین امروز مهارتهای مدیریت روابط خود را ارتقا دهید. توانایی ایجاد روابط جدید و مدیریت روابط قبلی چیزی است که مدیرها را از هم متمایز میکند. وقتی بتوانید با مردم ارتباط گرفته و درمورد تجارتتان برایشان توضیح دهید، خیلی زود از رقبایتان جلوتر میافتید. توانایی های فنی و اطلاعات حرفه ای لازم را دارا باشد، اما مهارتهای رهبری و مدیریت نیز جزء پیش نیازهای رسیدن به موفقیت بشمار می روند. اگر می خواهید مدیر موفقی باشید باید توانایی های رهبری خود را افزایش دهید . اگر به تازگی ترفیع رتبه گرفته اید، مدیریت یک پروژه عظیم را به عهده دارید، و یا اینکه به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مدیریت هستید تا بعدها بتوانید به این منصب نائل شوید، لازم است بدانید:

" ابتکار نیاز به سرپرستی، اما افراد نیازمند هدایت و رهبری هستند " راس پروت

11- تصویر ذهنی

ذهن خود را بر روی تصویرهای بزرگتر متمرکز کنید ، باید مطمئن شوید که گروه شما از بالاترین بهره وری برخوردار است. اهداف خود را بر اساس استراتژی های بلند مدت پایه ریزی کنید و آنها را با مقامات ارشد و سایر پرسنل در میان بگذارید. اهداف فردی و گروهی تعیین کنید (البته سعی کنید که تمام آنها واقع بینانه باشند). تمام خواست ها و آرزوهای خود را در یک سیطره بزرگتر قرار دهید و با یک دید وسیع تر به آنها نگاه کنید .

12- بلند پرواز باشید

بلند پرواز بودن به معنای جاه طلبی و تجاوز به حقوق دیگران نیست. شما باید از حس بلند پروازی خود زیرکانه استفاده کنید. برای بالا رفتن از نردبان ترقی نباید پای خود را بر سر افراد دیگر بگذارید, بدانید که از شغل خود چه می خواهید و حرکت شما به کدام جهت است. توانایی های بالقوه خود را همواره در جلوی چشمتان قرار دهید. اگر به موقعیت فعلی خود قانع باشید هیچ گاه ترفیع رتبه از آن شما نخواهد شد .

13- اطمینان

باید خود را به خوبی بشناسید, نقاط قوت و ضعف خود را پیدا کنید و بر روی ضعف هایتان بیشتر کار کنید. از سوال پرسیدن و یا گذراندن دوره های کمک آموزشی ترسی به دل راه ندهید. لازم نیست که همیشه همه چیز را بدانید و بهترین باشید. اگر به جزئیات کار اجحاف کامل ندارید کسانی را به تیم خود دعوت کنید که توانایی آنها در انجام موارد مورد نظر از شما بالاتر باشد. اطراف خود را با افراد کارآمد پر کنید نه با "بله قربان گو" هایی که تنها حرف هایی می زنند که با مزاج شما سازگاری داشته باشد .

14- مصمم باشید

برای وقایع غیر منظره برنامه ریزی کنید تا اتفاقی روی ندهد که شما در مقابل آن خلع سلاح شوید. اگرتمام اتفاقاتی که ممکن است در طول انجام یک پروژه روی دهد را پیش بینی کنید، آنگاه می توانید با داشتن آگاهی کامل تصمیمات مناسب اتخاذ کنید و کار درست را انجام دهید .

15- کنترل استرس

چنان که از گذشته مرسوم بوده " هیچ گاه به دیگران اجازه ندهید که متوجه عرق کردن شما بشوند" اگر به خود مطمئن باشید این حس به دیگران نیز القا می شود و آنها هم نسبت به شما اعتماد پیدا می کنند .

16- انتقاد پذیر باشید

شما می توانید اعتماد به نفس خود را از طریق پذیرفتن نظرهای منفی دیگران در مورد خود اثبات کنید. زمانی که مورد انتقاد دیگران قرار می گیرید به لاک دفاعی فرو نروید و خود را فردی متکبر و سلطه جو نشان ندهید. در هر انتقاد به دنبال نکته های سودمند و سازنده بگردید و از فرد منتقد تشکر کنید. با این کار حرفه ای بودن و تکامل خود را آشکار می سازید .

17- مهارت های سایرین

"پیش از اینکه به کمک کارمندان تان نیازمند شوید، باید اعتماد آنها را نسبت به خود جلب کنید "راسل وایت

18- گوش فرا دهید

به نظرات دیگران توجه کنید و نسبت به پذیرش عقاید مختلف از خود علاقه نشان دهید. از سیاست ها و مشکلاتی که باعث ضعف تیمی می شوند و اجازه نمی دهند که افراد گروه کار خود را با کیفیت، دقت و علاقه انجام دهند به شدت پرهیز کنید. به گفته های سایرین با دقت گوش کنید که هم بتوانید کیفیت زندگی شغلی خود را بهتر درک کنید و هم بین کلیه امور تعادل برقرار کنید. در چنین حالتی می توانید کارمندان را به سمت مسیر مناسب هدایت کنید .

19- انعطاف پذیر باشید

یک رهبر قدرتمند لازم نیست که همیشه درست عمل کند. شما باید نسبت به عقاید مخالف، سایر نظرات و ابتکارات نوین از خود روی باز نشان دهید. کلیه پرسنل باید برای پیشنهاد دادن از آزادی عمل برخوردار باشند و بتوانند آزادانه در توسعه و تکمیل طرح های پیشنهادی خود گام بردارند. در چنین شرایطی آنها همواره به دنبال فرصت های تازه ای هستند تا بتوانند وضعیت فعلی شرکت را ارتقا بخشند .

20- حمایت کنید

در کارها همدلی و شکیبایی خود را آشکار سازید و افرادی را که در انجام وظایف از خود علاقه نشان نمی دهند از امتیازات ویژه محروم سازید. با خدمه و کارکنان با نزاکت برخورد کنید و به آنها احترام بگذارید و نشان دهید که به کارهای فردی شان علاقمند هستید. همیشه به خاطر داشته باشید که چگونگی برخورد شما با افراد دیگر نشان دهنده توانایی های مدیریتی شما است .

21- افزایش انگیزه

اطرافیانتان را تشویق کنید, یک رهبر قدرتمند توانایی تاثیر گذاری در دیگران را دارد. دیگران را تشویق کنید و به آنها انرژی و قوت قلب دهید تا بتوانید از ابتکارات و نوآوری هایشان استفاده کنید .

22- موفقیت ها را جشن بگیرید.

همیشه برای تشکر و قدردانی پیش قدم باشید، مثلا بر روی یک صفحه کاغذ مناسب یک یادداشت بنویسید و از این طریق از افراد سپاسگزاری کنید. هیچ گاه در جمع از کارمندان خود انتقاد نکنید. اگر لازم بود چنین کاری را انجام دهید باید آرامش خود را حفظ کنید و با او شخصا به صحبت بنشینید. در زمان اخراج کردن هم بهتر است اشاره ای به نقاط مثبت افراد اخراجی داشته باشید. اگر با وجود تلاش های بسیار زیاد، وقت گذاشتن های طولانی مدت و به کارگیری عقاید ابتکاری پروژه شما به موفقیت نرسید، تمام افراد گروه را گرد هم آورید و با هم در مورد راهکارهای رسیدن به موفقیت به مشورت بنشینید و بعد هم تمام تجربه های خود را با یکدیگر در میان بگذارید .

23- از پرسنل خود پشتیبانی کنید

رهبری به این معنا نیست که همه باید به دنبال شما باشند بلکه باید به آنها بگویید که شما در پشت آنها هستید. به نیاز های کارکنان خود توجه کنید حال چه این نیازها دوره های کمک آموزشی باشند چه ارتقاء دستگاهها و به کارگیری تکنولوژی جدید و … خود را برای آنها به آب و آتش بزنید. شاید همیشه کارها بر وفق مراد پیش نروند اما حداقل این است که آنها می دانند شما همواره حامی و پشتیبان آنها هستید .

24- کمک کنید

هر زمان که وقت داشتید حتی برای مدت کوتاهی هم که شده سری به بخش های مختلف شرکت بزنید و به کارکنانتان نشان دهید که متوجه تلاش آنها هستید هر چند خود تجربه ای در انجام وظایف آنها ندارید. البته یک مدیر زمانی می تواند به موفقیت دست پیدا کند که همواره دانش خود را به روز کند و اطلاعات کافی در زمینه های مختلف داشته باشد تا بتواند انتظارات خود را به وضوح برای پرسنلش شرح دهد .

25- مسئولیت پذیری

" بهای رسیدن به بزرگی مسئولیت پذیری است " - وینستون چرچیل

سرزنش های وارده را بپذیرید اگر اطلاعات غلط مورد استفاده قرار بگیرد و محموله مورد نیاز با تاخیر بدست کارکنان برسد، بالطبع کسب درآمد نیز برای مدتی مختل خواهد شد. مسئولیت اشتباهاتی را که مرتکب آن می شوید به عهده بگیرید به خاطر آن عذرخواهی کنید و اقدامات لازم در رفع مشکل به جود آمده را انجام دهید. اینکه اشتباه از جانب چه کسی سر زده مهم نیست بلکه امری که حائز اهمیت است قبول مسئولیت و تلاش برای حل مشکلات است .

26- مشکلات را حل کنید

به عنوان یک رهبر شما باید گاهی تصمیمات دشوار و نا خوشایندی را اتخاذ کنید. شما باید کشمکش های موجود را متوقف کنید و به افراد کمک کنید تا تغییر و تحول ها را آسان تر قبول کنند. رمز موفقیت شما برقراری ارتباط است. اگر کارمندان متوجه شوند که شما تا چه حد به شغل خود اهمیت می دهید و برای آن تلاش می کنید، آنها نیز روش های ابتکاری خود را ارائه می دهند و برای رسیدن به موفقیت تمام توان خود را به کار می گیرند .

27- الگو باشید

همیشه دیگران را متوجه توانایی های خود , در کار کردن کنید,

28- بیطرف باشید

با تمام مسائل عادلانه برخورد کنید و از پارتی بازی هم به شدت پرهیز کنید.

29- نظرهای مخالف گوش دهید

در هر شرایطی رفتار مناسب از خود نشان دهید و امواج مثبت از خود ساطع کنید .

30- درستکار باشید

" توانایی یک مدیر در استاندارها و معیارهایی منعکس می شود که برای خود پی ریزی می کند"

31- ری کروک

در زمان مواجهه با مواردی که ارزشهای اخلاقی شما را زیر پا می گذارند از خود عکس العمل نشان دهید. اگر از شما درخواست شد که یک کار غیر اخلاقی و یا غیر قانونی انجام دهید به راحتی از انجام آن سرباز زنید. برای حفظ حقوق خود، کارمندان و افرادی که با آنها کار می کنید تلاش کنید .

32- صادق باشید

در زمان صحبت کردن باید برای گفته های خود اهمیت قائل شوید. اگر نمی توانید قول انجام کاری را بدهید خوب لازم نیست این کار را بکنید. اگر خطایی از شما سر زد، آنرا قبول کنید و به خاطر انجام آن پوزش بطلبید. این روزها که تنها صحبت از "راندمان بالا" و "محدودکردن ضرر و زیان" است فقط با اتکا به صداقت و درستی است که می توانید بر روی مقامات ارشد، مراجعین و کارمندان خود تاثیر گذار واقع شوید .

33- از شایعات دوری کنید

در مورد افراد دیگر غیبت نکنید و داستان های ناخوشایند را از روی بدخواهی منتشر نکنید. شما باید خیلی قدرتمند باشید که بتوانید چنین جمله ای را بر زبان بیاورید "من دوست ندارم در مورد کسی که در حال حاضر اینجا حضور ندارد صحبت کنم". این امر نشان دهنده صداقت و درستکاری شماست .به دیگران احترام بگذارید و متقابلا به آنها اجازه ندهید که در مورد شما به غیبت بنشینند.

تمام تلاش خود رابرای به برقراری ارتباط کار گیرید در تمام شرایط اعتماد به نفس خود را حفظ کنید، به دیگران احترام بگذارید و استوار و ثابت قدم باشید. در راه انجام یک پروژه از تمام مهارت ها و توانایی های خود استفاده کنید. اگر نسبت به تعهدات خود وفادار باشید دیگران به شما احترام می گذارند و مورد قدردانی آنها قرار خواهید گرفت.

کارفرمای مسلم و قطعی در هر جایی که هستید و با هر گونه امکاناتی که در اختیار دارید کاری را که می توانید انجام دهید.

تئودور روزولت " توانایی رهبری و مدیریت تنها به این معنا نیست که عنوان مدیریت، سرپرست و یا مدیر گروه را یدک بکشید".

شغل شما باید همواره مراحل رشد و پیشرفت مداوم را برایتان فراهم آورد. در مورد ندانسته های خود سوال بپرسید، تمام گزینه ها را در نظر بگیرید و کلیه منابع موجود را چندین مرتبه ارزیابی کنید، به طور مداوم از توانایی های خود کمک بگیرید، همواره استعدادهای خود را افزایش دهید و به نداهای درونی تان گوش فرا دهید. اگر می خواهید شما را به عنوان فردی بشناسند که دارای خصوصیات غریزی مدیریتی است باید یک شخصیت شکوهمند را در خود پرورش دهید و خود را به صلاح استعدادهای ویژه تجهیز کنید تا توانید بر روی افراد مختلف تاثیر بگذارید و در مقابل شما فرمانبردار باشند. ما شما را با دید، اطمینان، مهارت و توانایی، ترغیب و تشویق، مسولیت پذیری و راستی و درستی آشنا کردیم بقیه امور به عهده خودتان است.

 

به سایر مطالب بخش خواندنی ها توجه بفرمایید.

کارگاه‌ها / همایش‌ها
آخرین مطالب
شرکت تعاونی کیهان مشاور
اگر بدانید چه می‌خواهید، به آن می‌رسید.
دیااکو