تغییر شغل خوب با 10 گام مهم!

تغییر شغل خوب با 10 گام مهم!

به هر دلیلی که می خواهید شغل تان را عوض کنید، بهتر است قبل از هر تصمیمی این ده گام را طی کنید.

 تغییر شغل خوب با 10 گام مهم!
 1. چقدر از شغل فعلی تان راضی هستید: یک دفترچه ی یادداشت بردارید و برای خودتان بنویسید هر روز چه اتفاقاتی سر کارتان می افتد و واکنش شما به آن اتفاقات چطور بوده است. بنویسید نسبت به هرکدام از این اتفاقات چه حسی داشته اید و چقدر از واکنش های خودتان احساس رضایت می کنید. از همه مهم تر ببینید کدام قسمت های کارتان هست که باعث ناراحتی و نارضایتی شما می شود.
   
 2. ارزیابی علاقه ها، ارزش ها و مهارت هایتان: ببینید در گذشته چه کارهای موفقی را پشت سر گذاشته اید؛ وظایف شغلی، مسئولیت های داوطلبانه یا هر کار دیگری. فهرستی از موفقیت ها و مهارت هایی که کسب کرده اید تهیه کنید و برای خودتان معلوم کنید کدام ارزش ها و مهارت ها برایتان اهمیت بیشتری دارند و دوست دارید کسب و کارتان را حول محور کدام ارزش ها پیش ببرید.
   
 3. مشاغل مختلف: یک طوفان مغزی به راه بیندازید و تمام مشاغلی را که ممکن است بتوانید با مهارت ها و علایق تان به دست بیاورید فهرست برداری کنید. از دوستان و آشنایان و اعضای خانواده تان هم کمک بگیرید. اگر احساس کردید هنوز فهرست تان کامل و مناسب نیست، با یک مشاور شغلی مشورت کنید.
   
 4. بررسی گزینه ها: موقعیت هایی را که در فهرست مشاغل تان جمع کرده اید با هم مقایسه کنید. در مورد مشاغل بیشتر تحقیق کنید و تمام گزینه ها را به ترتیب اولویت مرتب کنید.
   
 5. روابط شخصی: سعی کنید راهتان را به حوزه ی مشاغلی که بیشترین اولویت را برایتان دارند باز کنید. در آن مشاغل دوست هایی پیدا کنید و با آن ها درباره ی کارشان صحبت کنید. افرادی که در آن حوزه ها کار می کنند را در شبکه های مجازی دنبال کنید.
   
 6. تعقیب شغل ها: با دقت شغلی که انتخاب کرده اید را مورد بررسی قرار بدهید. به اداره ها سر بزنید و سعی کنید مثل یک سایه آدم هایی که به آن کارها مشغولند را تعقیب کنید و با سبک و سیاق کار و زندگی شان آشنا شوید.
   
 7. امتحان کنید: سعی کنید به صورت داوطلب وارد شغلی بشوید که انتخاب کرده اید. اگر امکان کار داوطلبی نبود هم ایرادی ندارد. خودتان برای مدتی کسب و کار مشابهی به راه بیندازید و آن کار را تجربه کنید.
   
 8. یاد بگیرید: خودتان را برای شغل جدید ارزیابی کنید و ببینید چه کاستی هایی دارید؛ چه دوره های آموزشی مناسبی برای شغلی که دوست دارید وجود دارد و چطور می توانید در آن دوره ها ثبت نام کنید. تا جایی که می توانید برای شغل جدیدتان چیز یاد بگیرید.
   
 9. به روز کردن مهارت ها: خودتان را درگیر کار جدید بکنید و سعی کنید از کار کردن مهارت و تجربه کسب کنید. مثلا اگر در کاری که به دنبال آن هستید، باید مهارت نگارشی زیادی داشته باشید، سعی کنید تا می توانید چیز بنویسید و بخوانید. حتی اگر لازم دیدید یک وبلاگ بزنید و از دیگران بخواهید نوشته هایتان را بخوانند و نظر بدهند.
   
 10. از این شاخه به آن شاخه نپرید: سعی کنید شغل جدیدی که انتخاب می کنید خیلی دور از شغل قبلی تان نباشد. به این ترتیب می توانید از تمام تجربیات و کارهایی که پیش از این انجام داده اید بهترین بهره را ببرید و آموزش هایی که دیده اید را هدر ندهید.

 

منبع: آکسان پلاس

کارگاه‌ها / همایش‌ها
آخرین مطالب
شرکت تعاونی کیهان مشاور
اگر بدانید چه می‌خواهید، به آن می‌رسید.
دیااکو