کارگاه آموزشی و سمینار

کارگاه آموزشی و سمینار

کارگاه آموزشی و سمینار

تیم کیهان مشاور جهت آموزش و آگاهی دادن به شما عزیزان رویدادهایی را تشکیل می‌دهد که در آن یک یا چند نفر سخن ران و ارائه‌دهنده‌ی اصلی وجود دارند و درمورد یک موضوع خاص صحبت می‌کنند. معمولا در سمینارها و کارگاه های موفق کیهان مشاور، سایر شرکت‌کنندگان نیز در بحث اصلی مشارکت می‌کنند و ارائه‌دهندگان اصلی بیش‌تر نقش تسهیل‌گر و هدایت‌کننده‌ی بحث‌ها را ایفا می‌کنند. گاهی اوقات این مشارکت صرفا به پرسش و پاسخ میان شرکت‌کنندگان و سخن‌رانان محدود می‌شود.

کارگاه آموزشی و سمینار

شاید ملموس‌ترین رویدادهایی که با عنوان سمینار یا کارگاه برگزار می‌شوند و درموردشان می‌شنویم، رویدادهایی با عنوان کارگاه های موفقیت مالی و یا مهارت های زندگی باشد که در انتهای دوره‌ی آموزشی خود به تحقیق درمورد یک موضوع خاص می‌پردازد و در یک سالن و در جمع حضار برگزار می گردد.

‌‌

اهداف برگزاری سمینار، کارگاه و همایش

هر سمینار یا  کارگاه می‌تواند یک یا چند هدف عمده داشته باشد. مثلا در یک سمینار با هدف تحصیلی، حاضرین به بحث و تبادل نظر درمورد یک مسئله‌ی آکادمیک می‌پردازند تا بتوانند اطلاعات بیش‌تر و البته عمیق‌تری درمورد آن به دست بیاورند و به نتایج جدیدی برسند. در سیمنارهای آموزشی هم مشابه همین اتفاق رخ می‌دهد. مثلا یک عده دور هم جمع می‌شوند تا درمورد یک موضوع خاص مثلا سرمایه‌گذاری در بورس بیش‌تر بدانند.

برخی از سمینارها در کنار اهداف آموزشی، اهداف انگیزشی هم دارند. یعنی می‌خواهند به شرکت‌کنندگان انگیزه‌ی انجام یک کار خاص را بدهند. مثلا یک سمینار در حوزه‌ی کارآفرینی می‌تواند هدف خود را این‌طور تعریف کند: تشویق افراد به شروع کسب‌وکارهای کوچک و جدید.

 

در زیر برای واضح‌تر شدن موضوع به تفاوت میان همایش، کنفرانس، سمینار، گردهمایی و کارگاه می پردازیم:

 

همایش:

رویدادی که جنبه تخصصی دارد و معمولا مهمان ها  هم، سطح بالاتر هستند. همایشی مشارکت‌ جویانه که برای بحث، حقیقت‌یابی، حل مشکل و مشاوره تشکیل می‌شود. در مقایسه با کنگره،‌ کنفرانس معمولاً در مقیاسی کوچکتر اما از ویژگی بالاتری برخوردار است و در نتیجه تبادل اطلاعات راحت‌تر انجام می‌شود. اگرچه کنفرانس ذاتاً محدودیت زمانی ندارد اما معمولاً دارای دوره زمانی کوتاه و اهداف مشخصی است.

 

سمینار:

دسته ای از دانشجويان که تحت نظر يک استاد، در رشته اي خاص به تحقيق و تتبع بپردازند و سخنراني هایی در آن رشته ترتيب دهند،‌ همچنين به دوره اي از تحصيلات،‌ که توسط چنين دانشجوياني تثبيت شود سمينار گفته مي شود. معني ديگر سمينار،‌ اطاقي است که دانشجويان در آن گرد هم آيند و به تشريح موضوعي بپردازند. در کشورمان واژه "همايش" جايگزين سمينار شده است. اما ديده مي شود بسياري از مجامع با اهداف متفاوت از معني، با عنوان "همايش " برگزار مي گردند.

 

گردهمایی:

گردهم آيي،‌ اجتماع کردن براي بحث و گفتگو پيرامون موضوعي که اصلاً جنبه علمي تحقيقاتي نداشته باشد. مجمعي است که برگزار کنندگانش قصد آن دارند تا موضوع مورد علاقه خود را از زواياي مختلف مورد بحث و بررسي قرار دهند. مثل حضور استانداران، يا مديران کل واحدهاي يک سازمان و يا مسئولان انجمن هاي صنفي و تخصصي و نظاير آن.... در گردهم آيي سخراني و يا مقالات تخصصي ارائه نمي گردد.

 

کارگاه:

نوعی سمینار با تمرکز و تاکید بر بحث آزاد، تبادل ایده‌ها،‌ نمایش روشهای بکارگیری عملی مهارتها و اصول است. همچنین به گردهم‌آیی چندین نفر برای بحث عمیق و شدید درباره موضوعی خاص نیز اطلاق می‌شود.

کارگاه‌ها / همایش‌ها
آخرین مطالب
شرکت تعاونی کیهان مشاور
اگر بدانید چه می‌خواهید، به آن می‌رسید.
دیااکو